PLAVÁREŇ – ĎALŠIE TROCHÁRČENIE NA SLOVENSKÝ SPÔSOB?

PLAVÁREŇ – ĎALŠIE TROCHÁRČENIE NA SLOVENSKÝ SPÔSOB?

Keď počúvame argumenty, že krytá plaváreň s päťdesiatmetrovým bazénom bude vo Zvolene zbytočná a nevyužitá, napadnú mi všetky väčšie, či menšie mestá, ktoré majú päťdesiatku. Ľudia sa tešia, že si môžu v nej zaplávať bez toho, aby sa s niekým stále zrážali.

Dvadsaťmetrový bazén stojí už desať rokov napríklad v Závadke nad Hronom. Má 2353 obyvateľov To predsa nemôže stačiť takmer 50 tisícovému Zvolenu! Nesmieme zabúdať ani na okolité mestá ako Krupina, Detva, Sliač, Banská Štiavnica, Kremnica. A veľké dediny – Očovú, Dobrú Nivu a podobne. Ľudia z týchto území, nehovoriac o Zvolenčanoch, míňajú svoje peniaze na šport v Banskej Bystrici. Aj preto je Bystrica vždy plná.

Zvolen má najrozličnejšie skupiny obyvateľov, túžiacich po poriadnom zaplávaní si. Veľká väčšina z nich čaká práve na päťdesiatku. Študenti a zamestnanci univerzity, stredných a základných škôl. Tiež škôlkári. Pridajme k nim aj vojakov, policajtov, železničiarov. Aj ľudí v strednom veku. Ale i úplne maličké detičky. Plávanie je osudovo dôležité najmä pre dôchodcov. Práve oni plávaním predchádzajú bolestiam, nehybnému dožívaniu na posteli a inému znehodnocovaniu staroby. Skrátka – plávanie predlžuje seniorom plnohodnotný život. Preto je veľmi škaredé a sebecké im tento dar odmietnuť. Rovnako našim deťom.  Spýtajte sa na to svojho lekára. Alebo doktorov z radov poslancov!

Obhajcovia dvadsaťpäťky z radov poslancov a vedenia mesta nám pred nosom výstražne mávajú stratovosťou banskobystrickej plavárne. Tá však nie je podľa našich informácií efektívne zrekonštruovaná. Chýbajú tepelné čerpadlá. Solárne kolektory. Je to socialistická stavba s vysokými stropmi. A nie úplne najdokonalejším zateplením. My však nejdeme stavať kópiu banskobystrickej plavárne. Naša musí byť moderná a úsporná!

Podľa našich prieskumov je pravda, že žiadna mestská plaváreň nemôže byť zisková. Mesto má však slúžiť obyvateľom. Skvalitňovať a predlžovať im život. To je totiž jeho poslanie. A do toho treba investovať.  Plaváreň neslúži len malej skupinke športovcov, ale všetkým. Od batoliat až po najvyššie ročníky. Čo je dôležitejšie ako zdravie obyvateľov Zvolena? A do toho treba poriadne investovať! Mesto sa totiž nesmie na vec dívať len z hľadiska vytvárania zisku. Alebo bohatnutia malej skupinky jeho, a neraz ani nie jeho, občanov...

Mimochodom: doteraz sme nedostali na papieri čísla, hovoriace o tom, koľko bude stáť výstavba dvadsaťpäťky. Nie je to zámer? Ako môžu poslanci zodpovedne hlasovať, keď nemajú reálne informácie?

Hore